Парфюмерията винаги е била заинтригуваща наука – много повече усилие отива в улавянето на аромат, отколкото хората, незапознати с индустрията, могат да си представят.

ПарфимиПрез последните две десетилетия химиците са използвали иновативна технология, за да добавят още по-широка гама от ухания към палитрата на парфюмеристите, позволявайки им да създадат ухания, които никога не са били подушвани преди.

В продължение на хиляди години, ароматите са идвали директно от природата. Различни видове смоли са били събирани от дърветата и изгаряни като дар към боговете. Ароматни цветя и билки са били накисвани в олиа, за да пуснат аромата си преди да бъдат смесени и използвани.

След като се създава на парна дестилация през 11 век (процесът на варене на венчелистчета и листа и охлаждане на изпарилото се олио), малко се променя в начина, по който се прави парфюм, докато не идва времето на Индустриалната революция през Викторианската епоха. Тогава химиците започнали да изолират и синтезират ароматни химични съединения, съществуващи в природата, като например винилин – ароматът на ванилия, който много се харесал на производителите на парфюм.

Тези изолирани съединения позволили на производителите на парфюм да се откъснат от стриктното използване на ухания от природата и създали напълно нови ухания.

„Много дълго издържащи парфюми от миналия век съдържали свръхдоза от новооткрит суров материал,“ казва френският независим производител на парфюм Стефани Бакуш. „Създатели на парфюми като Ърнест Бо, който създал Chanel No. 5, изтъквали ненадминатата му доза от алдехиди, а Едмонд Рудницка, който вдъхва живот на О Саваж с дъх на жасмин, са пионери в парфюмерийната индустрия“.

Нов поглед над уханието

In the 1980s, fragrance house International Flavors & Fragrances (IFF) invented a new way to capture the volatile molecules of virtually any scented object. Dubbed Headspace technology, it completely changed the industry.

През 80те години на XX век, парфюмерийната къща International Flavors & Fragrances (IFF) създава нов начин за улавяне на летливите молекули на всеки един обект с мирис, която напълно променя парфюмерийната индустрия – двойната хедспейс технология.

Headspace служи като камера, която улавя компонентите на мириса – независимо дали осезаеми или прикрити – и позволява да бъдат пресъздадени в лаборатория. От мириса на храм (тамян, кожа и горещ камък) до мириса на порива на небостъргач (озон, стъкло, метал и цимент), дори и миризмата на роза, намираща се на нулева гравитация в космически кораб (по-свежа, по-сладка и по-метална), хедспейс технологията е улавя всички тях.

Завършек на природата

IFF's Laboratoire Monique Remy развива друг иновативен процес, докато работи по розовата есенция.

Точно както варенето на зеленчуци води до загуба на полезни хранителни вещества, дестилацията губи някои от най-добрите части на миризмата във водата и често наранява качеството на крайния продукт.

Тристепенният процес при розовата есенция цели да предотврати това и комбинира хидродестилация с парно извличане – улавят се ароматните молекули от оставащата вода, за да се създаде един по-завършен, реалистичен и свеж екстракт в сравнение с традиционните розови есенции.

Въглеродното извличане се стреми да улови колкото се може повече от миризмата на един натурален материал. Тази технология използва въглероден диоксид, който се превръща в течност при високо налягане, която извлича цялата миризма от натуралния материал без да я уврежда, водейки до възможността да се създаде напълно нов парфюм.

Генетични копия

Някои от най-вълнуващите нова ухания в парфюми за резултат на биотехнология. Учените вече могат да изолират ферменти и закваски, така че вместо захарта да се ферментира до алкохол, те произвеждат уханни съединения, които пресъздават естествени и изкуствено създадени вкусове и миризми.

Бъдещето на парфюмите

Как ще се създават бъдещите ухания и парфюми?

Следващото новооткритие може да не е в улавянето на миризми, а в създаването им. Olfa Labs в Лондон, например, се опитват да разработят технология, която дигитално създава миризми от заобикалящите ни молекули във въздуха.

„Най-напред трябва да докажем, че е възможно достоверно да се пресъздаде малка палитра от есенции и абсолюти,“ казва основателят на Oscar Spear. “За създателите на парфюми това би означавало, че ще е възможно създаването на дигитални ухания с дигитални молекули“.

В момента може би звучи непостижимо, но едва ли би било първата революция за създателите на парфюми.