Notice: Only variables should be assigned by reference in /home/parfumsbg/dev.parfumsbg.com/templates/lightbreeze-red/index.php on line 12
Историята на парфюмерията

Категории

bezpl-dostavka3.jpg

Историята на парфюмерията


Парфюмерията се заражда в древна Месопотамия и древен Египет, като на по-късен етап се доразвива от древните перси и римляни.
Първият химик, които е изработвал парфюми е била жена наричана Тапути. Нейното име се споменава в клинопис от второто хилядолетие преди Христа в Месопотамия. Тя обработвала ароматни масла, цветя  и блатен аир заедно с други ароматни нотки, като след това ги филтрира и връща за допълнителна обработка.
Най-старите парфюми датират от преди 4 хиляди години. Те са открити от група археолози, които проучвали около Пиргос, Кипър. Находката се намирала в древна фабрика за парфюми с размери около 4000 м2. Там са открити съдове за смесване, фунии, около 60 дестилатора и шишенца за парфюми. Хората преди десетилетия са употребявали билки и подправки като мирта, бергамонт, кориандър, бадем, смола и цветя за направата на парфюми.
През 9 век е написана „ енциклопедия на парфюмите“ от арабския химик Ал Кинди  озаглавена „ Книга на Химията на Парфюмите и Дестилаторите“. Върху нейните страници са поместени над сто рецепти за мехлеми, ароматни води и масла, както и заместители на скъпоструващи лекарства. В книгата може да се намерят и 107 метода и рецепти за направата на парфюми, както и съпровождащите съставки.
Процеса за извличане на масла от цветята чрез така наречената дестилация е наложен от персийския химик Ибн Сина – Ацивена. Известен метод, които се употребява и сега. Химикът прави първи опити да експериментира с рози. Течните парфюми са били получавани като се смачкат билки или листенца от цветя, получената смес представлява силен аромат. По този начин са се правили, докато Сина не е направил своето откритие. От всичко казано можем да направим извод, че розовата вода е станала по-фина и това довело до голямо търсене. Технологията на дестилиране и състава на необработените вещества добива голяма популярност и от западната парфюмерия.
Още от 1221 г. монасите от  Санта Мария Новела от Италия и Флоренция са писали рецепти за науката на парфюмерията. През 1370 унгарците са направили по заповед на Кралица Елизабед Унгарска парфюм от ароматни масла, смесвайки го с алкохолен разтвор.

По този начин се е получила известната унгарска смес. Процъфтяването на парфюмерията в Италия се развила по време на Ренесанса, когато през 11 век благодарение на Рене Флорентински, личен парфюмерист на Катерина Медичи,  италианските благоухания са занесени във Франция. Лабораторията на парфюмериста се е свързвала с покоите на Медичи чрез тайни тунели. По този начин се е избягвала опасност парфюмите да не попаднат в неподходящи ръце. Благодарение на парфюмериста Франция се е възхвалила и става център на европейско производство на парфюми и козметика. През 14 век и по-късно отглеждането на цветя с цел извличане на есенция от тях се превръща в ключов аспект в индустрията на южна Франция.
Италианският бръснар Джовани Паоло Фемини създава парфюмна вода наречена  Aqua Admirabili позната днес като одеколон.
За да бъдат удовлетворени нуждите от суровини на проспериращите индустрии в Сицилия и Каламбрия в Италия и Грас във Франция около 18 век там се отглеждат ароматни растения.
И до ден днешен Франция и Италия остават люлката на европейското производство и търговия с парфюми.

Количка

 x 

Количката е празна

Нови Продукти

.....................................